خرید فایل(مروري بر زمينه هاي تاثير فضاي مجازي بر نظريه ‏هاي ارتباطات)

مروري بر زمينه هاي تاثير فضاي مجازي بر نظريه ‏هاي ارتباطات|30015013|hsu34031057|مروري بر زمينه هاي تاثير فضاي مجازي بر نظريه ‏هاي ارتباطات
نمونه ای دیگر از بهترین فایل ها با عنوان مروري بر زمينه هاي تاثير فضاي مجازي بر نظريه ‏هاي ارتباطات آماده دریافت می باشد.

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 50عنوان:چکیدهمقدمهفضای مجازیفرهنگ مجازیپديده هاي جديد در فضاي مجازيويژگيهاي روانشناختي فضاي مجازيانعكاس تغييرات معاصر در نظريه پردازي در ارتباطاتكاربرد نظريه هاي موجود در حوزة ارتباطات مجازينتیجه گیریمنابع

چکيده

کارکردها و تفاوتهاي فضاي مجازي با ساير رسانه ها باعث شده که تصور شود عرصه علم ارتباطات در حال تجربه کردن يک تغيير بسيار اساسي است. در واقع گروهي از متفکران معتقدند اين تغييرات به ظهور نظريه هاي جديدي در حوزه علم ارتباطات منتهي خواهند شد. فضاي مجازي هم مثل ساير رسانه ها با انسان سر و کار دارد و نتايج تحقيقات جديد نشان داده که اثراتي که به اين رسانه نوظهور نسبت داده مي شود مبالغه آميز است. تحقيق در فضاي مجازي با استفاده از نظريه هاي موجود نشان مي دهد که اين نظريه ها براي فضاي مجازي هم تبيين هاي قابل قبولي ارائه مي کنند و بنابراين براي تحقيقات بعدي کافي به نظر مي رسند.در اين مقاله خواهيم ديد به دليل کافي بودن نظريه هاي موجود ارتباطي براي تبيين فضاي نوين رسانه اي ، فضاي مجازي با و جود تفاوتهاي ماهوي آن با ساير رسانه ها باعث نخواهد شد نظريه هاي عمده جديدي در عرصه علم ارتباطات ظهور پيدا کنند.

واژگان کليدي: فضاي مجازي ، اينترنت ، نظريه هاي ارتباطات ، فرهنگ مجازي

مقدمه

در فوريه سال 2006 تعداد کاربران اينترنتي در جهان از مرز يک ميليارد نفر گذشت. در فاصله سالهاي 2000 تا 2006 رشد تعداد کاربران اينترنتي در جهان بيش از200 درصدبوده است. آمار در مورد ايران کمي متفاوت است. بين سالهاي 2000 تا 2006 تعداد كاربران اينترنتي در ايران بيش از 3100 درصد افزايش يافته است و در حال حاضر به بيش از 5/11 ميليون نفر بالغ مي شود .

با اين توضيح مقدماتي بايد گفت مسئله‏اي که در حال حاضر دانش ارتباطات با آن روبروست به نظريه ‏‏پردازي در اين حوزه يعني ارتباطات مربوط مي‏شود.کارکردهاي نظريه براي علم، متخصصان رشته ارتباطات را بر آن داشته تا با توجه به كمبودهاي نظري موجود و تامين نظامهاي مفهومي قابل انطباق با اين تحولات، به نظريه سازيهاي جديد در اين حوزه بپردازند. در واقع در سنت دانش ارتباطات توسعه فناوري هاي ارتباطي هميشه با ايجاد نظريه هاي جديد ارتباطي همراه بوده است. اين مسئله فعالان عرصه دانش ارتباطات را وادار مي کند كه بيانديشند كه آيا با پيدايش فضاي مجازي ‏‏، نوع جديدي از نظرية هاي ارتباطي مورد نياز است؟

در اين مقاله ابتدا تاريخچه اي از پيدايش و همچنين گسترش فضاي مجازي ارائه خواهم داد و در ادامه فرهنگ مجازي را توضيح خواهم داد. پس از آن پديده هاي نوظهور در فضاي مجازي را بر خواهم شمرد. تفاوتهاي روانشناختي موجود ميان فضاي مجازي و رسانه هاي پيش از آن هم مورد بررسي قرار خواهد گرفت. در مرحله بعد با مروري بر روي ايده ها و نظريات مختلف و گاه متضاد نشان خواهم داد که حوزه ارتباطات با ظهور و گسترش فضاي مجازي چقدر در حوزة ‏نظريه‏پردازي دستخوش تغيير و تحول شده و يا خواهد شد؟ سپس، به قابليت نظريه‏‏هاي موجود ارتباطي براي اکتشاف، توصيف و تبيين در حوزه فضاي مجازي خواهم پرداخت و در پايان به سوال مطرح شده در عنوان مقاله پاسخ خواهم داد.

فضاي مجازي

وقتي صحبت از فضاي مجازي به ميان مي آيد مردم اغلب به كامپيوتري فكر مي‏كنند كه به اينترنت متصل است در حاليكه اين فقط بخش بسيار كوچكي از فضاي مجازي راتشكيل ميدهد. از نگاه ديويد بل (2001) فضاي مجازي فقط مجموعه‏‏اي از سخت افزار نيست بلكه مجموعه‏اي از تعاريف نمادين است كه شبكه‏‏اي از عقايد و باورها را در قالب داد و ستد بيت رد و بدل مي‏كنند.

فضاي مجازي درواقع نامي است كه تعداد زيادي از كاربردهاي امروز فناوري هاي جديد ارتباطي را دربر مي‏گيرد. اين نام نخستين بار بوسيله ويليام گيبسون در رمان نورومانسر (1984) ابداع شد (هولمز، 2005). همانطوركه كاترين هايلس (1996) نشان مي‏‏دهد ديدگاه گيبسون خودبخود به وجود نيامده بود و دگرگوني هاي مبتني بر فناوري انجام شده در دهه هاي 1980 و1990 نقش زيادي در ظهور اين اصطلاح داشت (به نقل از ويتاکر، 2004). فليشي (2002) نشان مي دهد كه ظهور فضاي مجازي در واقع درست بعد از پايان جنگ جهاني دوم و با راه افتادن موج فناوريهاي جديد كامپيوتري در فرم اوليه آن اتفاق افتاد (به نقل از ويتاکر، 2004).

عليرضا دهقان (1384) معتقد است فضاي مجازي يک شبکه گسترده جهاني است که شبکه هاي مختلف رايانه اي در اندازه هاي متعدد و حتي رايانه هاي شخصي را با استفاده از سخت افزار ها و نرم افزار هاي گوناگون و با قرارداد هاي ارتباطي به يکديگر وصل مي کند. فناوري هاي ارتباط راه دور اساس فضاي مجازي را تشكيل مي دهند (ويتاكر,2004). هر چند برخي از اين فناوري ها مانند تلگراف و تلفن در اوايل قرن نوزدهم اختراع شده بودند اما همه گير و ارزان شدن اين فناوري ها و بالارفتن توان فني آنها كه شرط اصلي ظهور فضاي مجازي است در چند سال اخير اتفاق افتاده است. ويتاكر در توضيح اين مسئله بهمطالب دیگر:
ررسی فرهنگ و رفتار اجتماعى ایرانیان در دوران مادها و چگونگي حضور و زندگي و پيوندهاي برخي از اين اقوامصرف مکمل های غذایی در ورزشکاران م مزایا و معایب و طرز استفاده آنها و بررسی رژیم های بدنسازیمديريت زمان و بررسی اهمیت آن و عوامل اتلاف وقت و مقابله با آنهاهزينه يابي كيفيت در پروژه ها و بررسی ساختار و دسته بندی هزینه های کیفیترشته ماشین ابزار و بررسی کارگاه ها و آزمایشگاه ها و دستگاه های آن و آشایی با CNC و کاربردهایشبررسي اقتصادي راه اندازي كتابفروشي و لوازم التحریر و بررسی مشتریان و مدیریت و سرمایه و بازار و انجهنر کاشی کاری و بررسی کاشی و انواع و ساخت آن و بررسی تاریخچه هنرکاشی کاری در جهان و ایرانسيمان و بررسی تاریخچه و مواد تشکیل دنده و روند تهیه و انواع آنرسها و بررسی پیدایش و ساختمان عمومی و خواص و انواع آنهاTQM و تغییر و توسعه سازمانی بوسیله توماس پاکارد و تشریح جنبه های کلیدی تکمیل تغییر سطح کلان سازمانیمسجد جامع یزد و بررسی پشت بام مسجد و حضور زنان در آنبررسی معماري مساجد ايران در طول تاریخ و بررسی چند مسجد معروف کشور از دیدگاه معماریطراحي يك سيستم انبارداري و بررسی انبارداري و ذخيره سازي مكانيزه در لجستيك بر مبناي SMOAD و معرفیمدیریت و برنامه ریزی انرژی و بررسی استانداردهای انرژی و محیط زیست و مباحث زیست محیطیبررسی ميكروكنترلر 8051 و تاریخچه و اجزا و ویژگی های آن و بررسی سازندگان ميكروكنترلر 8051بررسی نظریه سیستمها و فنون تجزيه و تحليل سيستمها در مديريت و بررسی مشخصات عمومی آنهابررسی قزوین تاریخ و جغرافیای آن و بررسی معماری و تاریخچه مساجد این شهري با طبقه بندي مواد اعتياد آور به همراه نحوه استعمال ،اثرات آني و خطرات آن و بررسی اهداف و مراحل درمبررسی انواع و نحوه ثبت شرکتها در ایران و چگونگی تاسيس چاپ خانه و تامین افراد و مواد موردنیازجهانگردی و و بررسی شاخصها و اثرات عوامل خارجی در آن و بررسی آژانسهای مسافرتی و وظایف و مزایا و مشکمفهوم زمان و مشکلات آن و بررسی دیدگاه فلاسفه غرب درباره زمانخاک شناسی و بررسی ساختار و تقسیم بندی و فرایند تشکیل خاکخاک شناسی و بررسی ویژگیها و مکانیک خاک و فرسایش خاک و راههای مبارزه با آنپاورلیفتینگ (پرورش اندام) وبررسی تاریخچه و قواعد تمرین و مسابقات آن و بررسی ارزش غذایی و اهمیت تغذیبررسی کم خونی فقرآهن و علل و عوارض و روش درمان آن